Jak nejlépe uvařit cizrnu

Jak uvařit cizrnu

 

Cizrna je u nás v dnešní době stále ještě opomíjenou luštěninou. Přitom díky svému složení patří k těm nejkvalitnějším surovinám, které můžeme na trhu sehnat. Mnoho lidí si neví rady s její přípravou. Jak tedy uvařit vynikající chutnou cizrnu, která nás nebude nadýmat?

Nechejte ji naklíčit

Cizrnu musíte stejně jako jiné luštěniny před vařením alespoň na 6 hodin namočit do vody. Ještě lepší varianta je nechat ji 1 až 2 dny naklíčit. Díky tomu získá cizrna mnohem lepší chuť a navíc se zlepší i její stravitelnost a nebude vás po ní nadýmat. Vodu, ve které necháváte cizrnu klíčit, však minimálně 1x denně vyměňte, aby se vám nezkazila.

Cizrnu osolte až na závěr

Nabobtnanou cizrnu zalijte studenou vodou a dejte pomalu vařit. Hrnec nepřikrývejte pokličkou a na mírném plameni ji vařte minimálně hodinu, dokud nezměkne. Vodu osolte až na závěr, jinak by se doba vaření výrazně prodloužila. Takto uvařenou měkkou cizrnu dále připravujte podle konkrétních receptů.

Zbavte se slupky a používejte bylinky

Pokud máte velké potíže se špatným trávením, je dobré zbavit cizrnu slupek. Použijte tzv. teplotní šok, kdy ještě horkou cizrnu zalijete studenou vodou. Po chvíli se slupky začnou samy oddělovat. Celý proces můžete urychlit i tím, že cizrnu „properete“ v rukách, podobně jako třeba rýži. Lehké slupky pak vyplavou na povrch, kde je jednoduše seberete a máte hotovo.  Nejen že bude pro vás cizrna daleko stravitelnější, ale také se tím velmi zjemní její chuť.

Proti nadýmání také pomáhají různé bylinky. Pokud budete cizrnu připravovat například s oreganem, bazalkou nebo majoránkou, nebudete mít po obědě těžký žaludek a navíc bude pokrm úžasně chutnat a vonět.

Plechovka bez práce

V dnešní době se dá hlavně ve velkých supermarketech koupit také cizrna v plechovce. Ta už je předvařená a osolená, takže vám to ušetří mnoho práce. Na druhou stranu takto předpřipravená cizrna ztrácí některé prospěšné látky.